ଭାରତରେ ହେବ ଓ୍ବାର୍ଲ୍‌ଡ କ୍ଲାସ ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁଜରାଟ ହାଇକୋର୍ଟର ହୀରକ ଜୟନ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବିଶେଷ ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏକ ଡାକ ଷ୍ଟାମ୍ପ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ହୀରକ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନେକ ଅନେକ ଅଭିନନ୍ଦନ । ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ସତ୍ୟ ଏବଂ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ମଜବୁତ କରିଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନରେ କାର୍ଯ୍ୟପାଳିକା,  ବିଧାନସଭା ଏବଂ ନ୍ୟାୟପାଳିକାକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦାୟିତ୍ବ ଆମ ସମ୍ବିଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରାଣବାୟୁ ଭଳି । ଆମର ନ୍ୟାୟପାଳିକା ସମ୍ବିଧାନର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାର ଦାୟିତ୍ବ ପୂରଣ କରିଛି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ସଭ୍ୟତା ଏବଂ ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଆଧାର ହୋଇଆସୁଛି । ଆମର ପ୍ରାଚୀନ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ନ୍ୟାୟମୁଳ ସୁରାଜ୍ୟ ସ୍ବାତ’ ଅର୍ଥାତ ସୁରାଜ୍ୟ ନ୍ୟାୟରେ ଜଡିତ ଥାଏ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ମନରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହା ତାଙ୍କୁ ସତ୍ୟ ପାଇଁ ଠିଆ ହେବାକୁ ଶକ୍ତି ଦେଇଛି । ଯଦି ଆମେ ସ୍ବାଧିନତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶ ଯାତ୍ରାରେ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ଅବଦାନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ନ୍ୟାୟ ପାଳିକାର ଅବଦାନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ । ବିଗତ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ, ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ଏବଂ ବାର୍ ସେମାନଙ୍କର ଆଇନଗତ ବୁଝାବଣା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏପରି ହେବା ଉଚିତ ଯେ ଏହା ସମାଜର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ନ୍ୟାୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନ୍ୟାୟ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button