କାହିଁକି ଯୁଧିଷ୍ଠିର ଧର୍ମରାଜ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣ ଦାନବୀର ?

{ Chemist. Gyana Ranjan swain } ଯେତେବେଳେ ଆମେ ମହାଭାରତ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁ, ସେତେବେଳେ ଆମେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ, ଅର୍ଜୁନ ଏବଂ ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଥାଉ | ଏବଂ ତା’ପରେ ସେଠାରେ କହିଥାଉ ଯେ କର୍ଣ୍ଣ ଜଣେ ଖରାପ ଲୋକ ଅଟନ୍ତି | ଆମେ ଯେଉଁ ଚରିତ୍ର ବିଷୟରେ କମ୍ କଥା କହୁଛୁ ତାହା ହେଉଛି କର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ବିଷୟ । ସେ ଜଣେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି, ସ୍ୱଳ୍ପ ଜନ୍ମିତ ରାଜା ଏବଂ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ହଠାତ୍ ଅନେକ ଥର ଅଭିଶାପିତ ହୋଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ମହାଭାରତରେ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ଭୂମିକା ସବୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା|

କର୍ଣ୍ଣ ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କଠାରୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଥିଲେ |

ଥରେ ଅର୍ଜୁନ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ ସେ ଯୁଧିଷ୍ଠିର କାହିଁକି ଧର୍ମରାଜ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣ ଦାନବୀର ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ କୃଷ୍ଣ ନିଜକୁ ଏବଂ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ବ୍ରାହ୍ମଣ ରୂପେ ଛଦ୍ମନାମ କରି ଉଭୟ ରାଜାଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ। ଯୁଧିଷ୍ଠିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ସେମାନେ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବା ପାଇଁ କାଠ ମାଗିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେଉଥିଲା ଏବଂ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଶୁଖିଲା କାଠ ଖୋଜି ପାଇଲେ ନାହିଁ | ସେ ଦୁହିଁଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ଖାଲି ହାତରେ ଫେରିଗଲେ।

ଟିକିଏ ପରେ, ସେମାନେ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ସମାନ ବସ୍ତୁ ମାଗିଲେ | କର୍ଣ୍ଣ ଶୁଖିଲା କାଠ ପାଇଁ ସବୁଆଡେ ଖୋଜିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସେ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ ଖାଲି ହାତରେ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ଦେଲେ ନାହିଁ। ସେ ଧନୁ ଓ ତୀର ଉଠାଇ କାଠରେ ତିଆରି କବାଟଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ। ଏହା ସେ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ।

କର୍ଣ୍ଣ ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଜନ୍ମ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥାଇ ମଧ୍ୟ କାହିଁକି ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଭିଶାପ ପାଇଥିଲେ

ପ୍ରତାରଣା କରି ଋଷି ପର୍ଶୁରାମ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ। କର୍ଣ୍ଣ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣ, ଯାହା ମିଥ୍ୟା ଅଟେ। ସେ ମିଛ କହିଥଲେ ଏଥିପାଇଁ ଯାହାଦ୍ଵାରା ସେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକଙ୍କଠାରୁ ତୀରନ୍ଦାଜ ଶିକ୍ଷା କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ବିଫଳ ହେଲା | ବାସ୍ତବରେ, ପର୍ଶୁରାମ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଜନ୍ମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ସହିତ ଏକଥା ବି ଜାଣିଥିଲେ ଯେ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ଭୂମିକା ମହାଭାରତରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଗୁରୁଙ୍କ ଠାରୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଅଙ୍ଗରାଜ ଭାବରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କ ସହ ବିତାଇଲେ | ସେମାନେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରାୟ ପଶା ଖେଳନ୍ତି । ଦିନେ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଲା | ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ତାଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତେ ପତ୍ନୀ ଭାନୁମତଙ୍କୁ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ସହ ଖେଳ ଜାରି ରଖିବାକୁ କହିଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ କର୍ଣ୍ଣ ତାଙ୍କ ହାତରୁ ପଶାକାଠି ଛଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | ଏହା ଭିତରେ ଭାନୁମତିଙ୍କ ପୋଷାକ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ସ୍ଥାନକୁ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମୋତିର ହାର ହାର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା। ତତକ୍ଷଣାତ୍, ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ପ୍ରବେଶ କର ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ କଳହ କରୁଥିବାର ଦେଖିଲେ ଓ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ପଚାରି ଖେଳିବା ଜାରି ରଖିଲେ । ପରେ, ଯେତେବେଳେ ଭାନୁମତି ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ ସେ କାହିଁକି ତାଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ସେ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, “ସଂପର୍କରେ ସନ୍ଦେହର କୌଣସି ସୁଯୋଗ ନାହିଁ, କାରଣ ଯେତେବେଳେ ସନ୍ଦେହ ସମାଧାନ ହୁଏ ସେଠାରେ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ରହିବ ନାହିଁ | କର୍ଣ୍ଣ ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ଵାସ କରେ କାରଣ ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ସେ ମୋର ବିଶ୍ୱାସକୁ କେବେ ବି ଭାଙ୍ଗିବେ ନାହିଁ

କର୍ଣ୍ଣ କାହିଁକି ନିଜ ଭାଇଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କଲେନାହିଁ

ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ କୃଷ୍ଣ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ କିପରି ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଏବଂ ସିଂହାସନର ଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ | ଯଦିଓ କୁନ୍ତୀ ତାଙ୍କ ମା ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କ ପିତା ବୋଲି ଜାଣିବା ପରେ କର୍ଣ୍ଣ ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ବନ୍ଧୁତା ଏବଂ ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ହେତୁ ସେ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରକୃତ କଥାରେ, କର୍ଣ୍ଣ ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଯିଏ ତାଙ୍କ ଜୀବନସାରା ଧର୍ମ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ । କୃଷ୍ଣଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯୁଦ୍ଧକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ସେ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ରାଜା ହେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ସେ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ଯେ କର୍ଣ୍ଣ, ଉଭୟ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ଏବଂ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କ ପାଇଁ ବୟସ୍କ ହୋଇ ସିଂହାସନର ଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହେବେ। କିନ୍ତୁ କର୍ଣ୍ଣ ଏହି ସୁଯୋଗକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

ସେହିପରି ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିବେ ବୋଲି ସେ କିପରି ଜାଣିଛନ୍ତି, ଏବଂ ସେ ଉତ୍ତରରେ କହିଲେ “କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ଏକ ବଳିଦାନ କ୍ଷେତ୍ର। ଅର୍ଜୁନ ହେଉଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ପୁରୋହିତ, ତୁମେ-କୃଷ୍ଣ ହେଉଛ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବତା | ଏବଂ ମୁଁ, ଭୀଷ୍ମ ଦେବ, ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ହେଉଛନ୍ତି ବଳିଦାନ। ଆଉ ମୁଁ ଜାଣିଛି ବିଶ୍ଵକୁ ବଳିଦାନର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ ଏବଂ ଜଣେ କିପରି ସେମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ତାହା ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ମତେ ଆପଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛ । ଆଉ ମୁଁ ମୋ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବାରେ ହେଳା କରିବି ନାହିଁ । ଏବଂ ମୁଁ ଜାଣିଛି ଯେ, କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ଯଜ୍ଞ କୁଣ୍ଡରେ ମୁଁ ହେବି ଶେଷ ଆଉ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆହୁତି ମଧ୍ୟ ।

ପାଠକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ସୂଚନା >

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ “ଜନତାଖବର” ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ ଯେ, ଆପଣମାନେ କେବେ ବି ଆପଣଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରୁ ନିବୃତ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ସମୟର କାଳଚକ୍ର ସର୍ବଦା ବଦଳିଥାଏ । ଆଉ ଆପଣ ଏହି ସ୍ରୋତରେ ଆପଣଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟକୁ ସ୍ଥିର ରଖି ଯୋଜନା ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ସଦାସର୍ବଦା ସୁଖମୟ ହେବ ।

ମତାମତ ଦିଅନ୍ତୁ ।