ବଢିବ ପିଆଜ ଦର୍ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମଣ୍ଡିରୁ ନୂଆ ଆଳୁ ପିଆଜ ଆସିବା ପରେ ଲାଗୁଥିଲା କି ଲୋକଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗାରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି, ହେଲେ ଏପରି ହେବା ଦେଖାଯାଉନାହିଁ । ଆଳୁ ତ ନିଜ ଔକାତକୁ ଚାଲି ଆସିଛି । ପଚାଶ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଆଳୁକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଗତ ୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ ୨୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ୱେବସାଇଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଫେବୃଆର ୧୧ ତୁଳନାରେ ଜୟପୁରରେ ପିଆଜ ୨୫ ରୁ ୪୫ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପିଆଜ ହାର କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦେଶର ଅନେକ ସହରରେ ମୁମ୍ବାଇ, ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁଜାଫରପୁରରେ ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ ଏହି ପାଞ୍ଚ ଦିନରେ ଏକ ଟଙ୍କାରୁ ୨୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତେବେ ରାଇଗଞ୍ଜ, ଇମ୍ଫାଲ, ଶ୍ରୀନଗର, ନାଗପୁର ଏବଂ କାନପୁର ଭଳି ସହରରେ ପିଆଜ ମଧ୍ୟ ୧ ଟଙ୍କାରୁ ୧୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶସ୍ତା ହୋଇଛି ।

ଯଦିଓ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ସହରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପିଆଜର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ୨୦ ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ସହରରେ ଏହା ୫୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଜାନୁଆର ୧୧ ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ପିଆଜ ୪୪ ଟଙ୍କା ଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୪ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଇମ୍ଫାଲ, ବାଲାସୋର, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସଂସଦୀୟ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ୱାୟାନାଡ୍‌ରେ ପିଆଜ ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ ୫୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button