ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ କାହାକୁ ମିଳିଲା କେତେ ଆସନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ୧୧ଟି ରାଜ୍ୟର ୫୯ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ଓ ଗୋଟିଏ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ହୋଇଥିବା ଉପ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ୫୯ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ଖାତାକୁ ଯାଇଛି ୪୦ଟି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ୨୮ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ୧୯ଟି ଜିତିଥିବା ବେଳେ ଗୁଜୁରାଟର ୮ଟି ଆସନ ହାସଲ କରିଛି।

ଫେବୃଆରୀରେ ଜେଡି (ୟୁ) ସାଂସଦ ବୈଦ୍ୟନାଥ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ବାଲ୍ମିକୀ ନଗର ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଉପ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା। ଜେଡି (ୟୁ) ପ୍ରାର୍ଥୀ ସୁନୀଲ କୁମାର ଏହି ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁଜୁରାଟ ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସମସ୍ତ ୮ଟି ଆସନରେ ବିଜେପି ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ୭ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୬ଟି ଜିତିଛି। ଗୋଟିଏରେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଦୁଇଟି ଆସନରେ ବିଜେପି ଜିତିଛି।

ସେହିପରି ମଣିପୁରରେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିବା ୫ଟି ଆସନରୁ ବିଜେପି ୪ଟି ଦାଖଲ କରିଛି। ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ୨-୨ ଟି ଆସନରେ ଉପନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା। କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ବିଜେପି ଉଭୟ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ହୋଇଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ମୁକ୍ତି ମୋର୍ଚ୍ଚା ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ନାଗାଲାଣ୍ଡର ଦୁଇଟି ଆସନରୁ ଏନଡିପିପି ଗୋଟିଏ ଓ ଅନ୍ୟଟିରେ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାର ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ଜିତିଛି। ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ବିଜେପି ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ହରିଆଣାରେ ଜିତିଛି କଂଗ୍ରେସ। ଛତିଶଗଡରେ ଅଜିତ ଯୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଉପ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିବା ମାରୱାହି ଆସନ କଂଗ୍ରେସ ହାତକୁ ଯାଇଛି।

ମତାମତ ଦିଅନ୍ତୁ ।