ମହିଳାମାନେ କାହିଁକି ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ନାହିଁ ନଡ଼ିଆ ?

ଭାରତ ଦେଶ କେବଳ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନୁହେଁ ବରଂ ଏଠାରେ ଅନେକ ପରମ୍ପରା ମଣିଷକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ପିଲାଦିନରୁ ଏହିପରି ଅନେକ ଜିନିଷ, ରୀତିନୀତି ଏବଂ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରିଆସୁଛନ୍ତି, ଯାହା ବିଷୟରେ ସେ ପ୍ରକୃତରେ କିଛି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ପିଲାଦିନରୁ ଆମ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ କିଛି ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା ଆମେ ଦେଖୁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ କାହିଁକି ଅଛି ତାହା ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ । ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟତ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ ।

ଭାରତରେ ଯାହା ବି ପରମ୍ପରା ପ୍ରଚଳିତ, ଏହା ପଛରେ ଏକ କାରଣ ଅଛି । ଏପରି ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ହେଉଛି ନଡ଼ିଆ ବିଷୟରେ । ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ମହିଳାମାନେ କେବେ ନଡ଼ିଆ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ନାହିଁ । ସବୁବେଳେ ପୁରୁଷମାନେ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି । ସର୍ବଶେଷରେ, ଅଭ୍ୟାସ କ’ଣ ଯାହା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନଡ଼ିଆ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ବାରଣ କରିଥାଏ ? ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ।

ନଡିଆ ଏକ ଫଳ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ମଞ୍ଜି –
ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ନଡ଼ିଆର ମହତ୍ତ୍। ବହୁତ ଅଧିକ । ପୂଜା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଉଦଘାଟନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଡିଆ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ନଡିଆ ଏକ ଫଳ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ମଞ୍ଜି । କାରଣ ନାରୀ ଏକ ବିହନରୁ ଏକ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରେ । ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଶିଶୁକୁ ଜନ୍ମ ଦିଅନ୍ତି, ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନଡ଼ିଆ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ମଞ୍ଜି ଅଟେ ଏବଂ ମହିଳା କଦାପି ବିହନକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ନଡ଼ିଆ ପଛରେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ
ନଡ଼ିଆ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୃଥିବୀକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଏକ ଫଳ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏହି ଫଳ ଉପରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି । ତେଣୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନଡ଼ିଆ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥାଏ । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳା । ନଡ଼ିଆ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି, ତେଣୁ ଜଣେ ମହିଳା ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜିନିଷକୁ କିପରି ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ ।

ନଡ଼ିଆ ଗଛକୁ ‘କଲପଭ୍ରିକ୍’ କୁହାଯାଏ –
ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମହେଶ ନଡ଼ିଆର ତିନି ଦେବତା ଅଟନ୍ତି। ତେଣୁ ନଡ଼ିଆ ଗଛକୁ କଲପଭ୍ରିକ୍ କୁହାଯାଏ ତିନି ଦେବତାଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ଯୋଗୁଁ ନଡ଼ିଆ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥାଏ |

ନଡ଼ିଆ ପୂଜା ବିନା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଧରାଯାଏ –
ଯେପରି ଜଣା ଯେ ପୂଜାରେ ନଡ଼ିଆ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ପୂଜାରେ ନଡ଼ିଆ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂଜା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ନଡ଼ିଆ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନିଆଯାଏ । ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ଘରେ ପୂଜାପାଠ ହୁଏ, ନଡ଼ିଆ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରଖାଯାଏ । ଘରେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଘରେ ଖରାପ ଛାଇ ମଧ୍ୟ ନଥାଏ ।

ମତାମତ ଦିଅନ୍ତୁ ।