ମହିଳାମାନେ କାହିଁକି ଅବୈଧ ସମ୍ପର୍କ ରଖନ୍ତି ?

{ Drx. Gyana Ranjan swain } ସାଧାରଣତଃ ବିବାହ ପରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ସମ୍ପର୍କ ଏକ ଅବୈଧ ସମ୍ପର୍କ ଅର୍ଥାତ୍ ଅତିରିକ୍ତ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ । ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଅତିରିକ୍ତ ବୈବାହିକ ସଂପର୍କରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରାଯାଏ । ଏହି ଦୁନିଆ ସର୍ବଦା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠାଏ, ସେହିଭଳି ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଏ, ତା’ର ବାଧ୍ୟବାଧକତା ଏବଂ କାରଣକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଏ ।

ଏକ ପୁରୁଷ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ସମାଜରେ, ପୁରୁଷର ଚରିତ୍ର ଯେତେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ, ମହିଳାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଯେକୌଣସି ସମ୍ପର୍କର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ସେହି ସମ୍ପର୍କରେ ରହୁଥିବା ଉଭୟ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ସତ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ପ୍ରେମ ସଂପର୍କରେ ଅବିଶ୍ୱାସ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅପରାଧ ।

ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ନିଜ ସଂପର୍କରେ ଅବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି, ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ସେ କେବଳ ନିଜର ଲୋଭ ପାଇଁ ନିଜର ସମ୍ମାନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଭାବନା ସଂପର୍କରେ ମେଳ ହୁଏ ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ସମ୍ପର୍କ ଫାଟିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । କେହି କେହି ଏହିପରି ଜୀବନସାରା ଏହିପରି ସମ୍ପର୍କ ବହନ କରନ୍ତି ଏବଂ କେହି କେହି ସମ୍ମାନର ସୀମା କାନ୍ଥ ଅତିକ୍ରମ କରି ସେମାନଙ୍କ ମନ ଶୁଣନ୍ତି ।

ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା କେଉଁ କାରଣରୁ ବିବାହ ପରେ ଜଣେ ମହିଳା କାହିଁକି ଆଉ କାହାସହ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି ।

ଅତୀତରୁ ମୁକୁଳିପାରୁନଥିଲେ 

ଆଜିକାଲି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତଙ୍କର ନିଜର କ୍ରସ୍ ଏବଂ ପ୍ରେମିକ ଅଛି । ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ବିବାହିତ, ଏହି ବିବାହ ସମାଜ ଏବଂ ପରିବାରର ଚାପରେ କରାଯାଇଥାଏ । ଲୋକମାନେ ବିବାହ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରେମ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ରହିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ବିବାହ ପରେ ସମାନ ପ୍ରେମ ମିଳି ନଥାଏ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଅତୀତକୁ ମନେ କରନ୍ତି ।

ଯଦି କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୁଏ, ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ ଭାବନାକୁ, ତାଙ୍କ ଅନୁଭବକୁ ଠିକ୍ ଭାବରେ ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଖୋଜନ୍ତି ଯିଏ ଏହି ସମସ୍ତ ଅଭାବ ପୂରଣ କରିପାରନ୍ତି । ମହିଳା ଜଣକ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରେମ ପରି ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ମହିଳା ଏହା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ଏପରି ଜଣେ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ପାଇଲେ ଯିଏ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବିବାହରେ ଅବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ମହିଳା ଜଣକ ଅତିରିକ୍ତ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଅତିରିକ୍ତ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ହେବାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଉଛି ଅତୀତକୁ ଦୂରେଇ ନପାରିବା

ବିବାହରେ ବିରକ୍ତ ହେବା 

କୁହାଯାଏ ଯେ କୌଣସି ଜିନିଷ ସହିତ ମଣିଷ ଅତି ଶୀଘ୍ର ବିରକ୍ତ ହୁଏ । ଯଦି ଆଜିକାଲି ବିବାହ ସଂପର୍କରେ ଏହି ଜିନିଷ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ, ତେବେ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ । ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା ବିବାହରେ ବିରକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ଜୀବନରେ ରୋମାଞ୍ଚ ଏବଂ ସତେଜତା ଆଣିବା ପାଇଁ ବିବାହ ସମ୍ପର୍କ ବାହାରେ ଦେଖନ୍ତି ।

ସମାନ ଢାଞ୍ଚାରେ ଏବଂ ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାହିତ ଜୀବନ ପ୍ରାୟତଃ ବିରକ୍ତିକରତା ଆଣିଥାଏ । ଛୋଟ ସହରରେ ଏହି ଜିନିଷ କ୍ୱଚିତ୍ ଦେଖାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷିତ, ସେଠାରେ ଅଧିକ ବିଶ୍ୱ ଦେଖାଯାଏ, ଲୋକମାନେ ବିବାହରେ ଏକ ସମୟରେ ବିରକ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ।

ମେଳ କରିବାରେ ବିଫଳତା

ଅତିରିକ୍ତ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ହେବାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଭାବନାକୁ ବୁଝିବା ନୁହେଁ । ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାମୀ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଭାବନାକୁ ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରିବେ ନାହିଁ । ଆଜିର ମହିଳା ଯଦି ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କଠାରୁ ସମ୍ମାନ ନ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ବିଦ୍ରୋହୀ ହୁଅନ୍ତି । ଯାହାର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଭାବନାକୁ ବୁଝୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ନ୍ତି । ଆଜିକାଲି ଅତିରିକ୍ତ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ହେବାର ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ହେଉଛି ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଭାବର ଅନୁପସ୍ଥିତି ।

ଏକ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିଶୋଧ 

ଏକ ସମ୍ପର୍କରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିଶୋଧ ଅଛି । ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାମୀ ବିଦ୍ରୋହୀ ହୁଅନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନିଅନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଦ୍ୱିତୀୟତ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଅନ୍ୟତ୍ର ପ୍ରେମ କରନ୍ତି, ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତି ଅବିଶ୍ୱାସୀ ହୁଅନ୍ତି ।

ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ

ଯେତେବେଳେ ବିବାହରେ କମ୍ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଥାଏ କିମ୍ବା ଜଣେ ମହିଳା ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଉପରେ ଯୌନ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ଅବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ଯୌନ ଶାରୀରିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଟେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଉପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ସେହି ପୁରୁଷକୁ ଖୋଜନ୍ତି ଯିଏ ତାଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିପାରନ୍ତି । ବିବାହିତ ଜୀବନରେ କମ୍ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଲେ ସମ୍ପର୍କ ଅଲଗା ହୋଇଯାଏ ।

ନାରୀର ନିମ୍ନ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ 

ବେଳେବେଳେ ଏହା ଘଟେ ଯେ ମହିଳା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ ଏବଂ ସେ ଅଧିକ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାମୀ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ନିଜର ଅଧିକାର ଏବଂ ସ୍ଥିତି ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ମହିଳା ବିଦ୍ରୋହୀ ଏବଂ ନିର୍ଭୀକ ହୋଇଯାଏ । 

ମତାମତ ଦିଅନ୍ତୁ ।