ଏକାଧିକ ସ୍ଵାମୀ ରଖିପାରିବେ ମହିଳା !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗୋଟିଏ ବିବାଦୀୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଯୋଗୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସରକାର ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳାମାନେ ଏକରୁ ଅଧିକ ସ୍ବାମୀ ରଖିପାରିବେ। ଏହି ଦେଶର ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଏକରୁ ଅଧିକ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଥିଲା। ଏବେ ସରକାର ଏମିତି କିଛି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ରୁଢିବାଦୀ ସଂଗଠନମାନେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଜଣାଶୁଣା ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ଟିଭିର ଲୋକପ୍ରିୟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ମୁସା ମସଲେକୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି,ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଇନ୍‌ରେ ପରିଣତ ହେଲେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସଂସ୍କୃତି ଶେଷ ହୋଇଯିବ। ମହିଳାମାନେ କେବେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିୟମ ପାସ ହେବା ପରେ ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଲୋବୋଲା ଦେବେ କି? ଆଫ୍ରିକୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ଲୋବୋଲାକୁ ବର ମୂଲ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯାହା ପୁରୁଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହାଛଡା ମୁସା କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଏଭଳି କିଛି ଆଇନ୍‌ ଆସିବ ତେବେ ପିଲାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ କ’ଣ ହେବ। ପୁରୁଷମାନେ ଯଦି ଏକରୁ ଅଧିକ ବିବାହ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଏକ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଥା। କିନ୍ତୁ ଯଦି ମହିଳାମାନେ ଏକରୁ ଅଧିକ ବିବାହ କରନ୍ତି ତେବେ ପୁରୁଷମାନେ ଏହାକୁ ସହ୍ୟ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଇର୍ଷାପରାୟଣ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସମାଜ ଭାଙ୍ଗିଯିବ ବୋଲି ସେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ମୁଶାଙ୍କର ଚାରୋଟି ସ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି, ତଥାପି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକରୁ ଅଧିକ ବିବାହର ନିୟମ ସହିତ ତାଙ୍କର ଏକ ସମସ୍ୟା ଅଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଜିମ୍ବାୱେରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଏକରୁ ଅଧିକ ସ୍ବାମୀ ରହିବାର ଅଧିକାର ଅଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଗୃହ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର
between image and heading

Comments are closed.