ରାବଣ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କାହିଁକି ବିଭୀଷଣକୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ମନ୍ଦୋଦରୀ ?

ରାବଣର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କାହିଁକି ନିଜ ଦିଅର ବିଭୀଷଣ କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ମନ୍ଦୋଦରୀ ? ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ ଆନନ୍ଦର ସହିତ ଦଶହରା ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମ ରାବଣକୁ ହତ୍ୟା କରି ମାତା ସୀତାଙ୍କ ସହ ଅଯୋଧ୍ୟାକୁ ଆସିଥିଲେ। ରାବଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମନ୍ଦୋଦରୀଙ୍କ ସହିତ କଣ ଘଟିଥିଲା ​​ତାହା ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ। ପ୍ରକୃତରେ, ମନ୍ଦୋଦରୀ ରାବଣଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ତାଙ୍କ ସାନଭାଇ ବିଭୀଷଣ ବା ଲଙ୍କା ର ନୂତନ ରାଜାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ମନ୍ଦୋଦରୀ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ଜୀବନରେ ଏକ ବେଙ୍ଗ ଥିଲେ ।

ପୁରାଣ ର କହିବା ଅନୁସାରେ ଯେ ମନ୍ଦୋଦରୀ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ଜୀବନରେ ବେଙ୍ଗ ଥିଲେ। ଗୋଟେ ସମୟରେ ସାପର୍ତ୍ତୀ ଋଷି ତାଙ୍କ ଆଶ୍ରମରେ ଖୀରି ତିଆରି କରୁଥିଲେ। ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ କ୍ଷୀରି ରେ ଏକ ସାପ ପଡ଼ିଗଲା ଏବଂ ବୁଡ଼ି ଗଲା ।ବେଙ୍ଗ ମନ୍ଦଦରୀ ଏସବୁ ଦେଖିଲେ । ସାଧୁମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଗରମ କ୍ଷୀରି କୁ ଡେଇଁପଡି ଜୀବନ ଦେଲେ। ବେଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ଖୀରି ରେ ଡେଇଁପଡିଥିବାର ଦେଖି ଋଷୀମାନେ ବହୁତ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ । ସେ ରାଗିଯାଇ ଖୀରି ରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ସେହି ହାଣ୍ଡି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ। ଏଥିସହିତ ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ଖୀରି ଭିତରେ ସାପ ମଧ୍ୟ ମରିଯାଇଛି। ସେମାନେ ବୁଝିପାରିଲେ ଯେ ବେଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଇଛି। ସେ ମନ୍ଦୋଦରୀକୁ ଜୀବନ ଦାନ କରି ତାଙ୍କୁ ଏକ ଝିଅର ରୂପ ଦେଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ କୁହାଯାଏ ଯେ ମନ୍ଦୋଦରୀ ସପ୍ତରୁଷି ମାନଙ୍କ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ। ସେ ଝିଅ ହୋଇ ସାଧୁମାନଙ୍କ ସହିତ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ସାଧୁମାନେ ଝିଅର ଭବିଷ୍ୟତ କାମ ଅଛି ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କଲେ ।

କାଶ୍ୟପ ଋଶିଙ୍କ ପୁତ୍ର ମାୟାସୁର ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପାଳିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମହାନ ରୁଷି କାଶ୍ୟପଙ୍କ ପୁଅ ମାୟାସୁରଙ୍କୁ ଡକାଗଲା ଏବଂ କୁହାଗଲା ଯେ ତୁମେ ଏହି ଝିଅଟିକୁ ତୁମ ପାଖରେ ରଖ ଏବଂ ଯତ୍ନ ନିଅ। ମାୟାସୁର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମନ୍ଦୋଦରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଳନ କରିବେ। ପରେ ମନ୍ଦୋଦରୀ ଲଙ୍କାପତି ରାବଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏହି ବିବାହରୁ ମନ୍ଦୋଦରୀ ଦୁଇ ପୁଅ ମେଘନାଦ ଏବଂ ଅକ୍ଷୟଙ୍କୁ ପାଇଲେ। ସୀତାଙ୍କୁ ଫେରାଇବାକୁ ରାବଣକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ସୀତାଙ୍କ ଅପହରଣ ପରେ ମନ୍ଦୋଦରୀ ଅନେକ ଥର ରାବଣକୁ ସୀତାଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ।ଏହିପରି ଭାବରେ, ଅନ୍ୟର ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିବା ଲଙ୍କେଶପତିଙ୍କ ଅନୁରୂପ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଗର୍ବ ଏବଂ ପ୍ରତିଶୋଧର ନିଆଁରେ ଚୁର ରାବଣ ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ମନ୍ଦଦରି ବିଭୀଷଣ ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ରାବଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ବିଭୀଷଣ ଶ୍ରୀରାମ ଙ୍କୁ ଲଙ୍କାର ନୂତନ ରାଜା ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମନ୍ଦୋଦରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ମନ୍ଦୋଦରୀ କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ କୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ଅସୁର ଜାତିର ରକ୍ଷଣ ପାଇଁ, ସେ ବିଭୀଷଣ ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ହେଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button