ବେଶ୍ୟାବୃତ୍ତି ଅପରାଧ ନୁହେଁ : ହାଇକୋର୍ଟ

ଦେହ ବେପାରକୁ ନେଇ ବଡ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ହାଇକୋର୍ଟ। ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ। ଦେହ ବେପାର ଅଭିଯୋଗରେ ଧରାପଡିଥିବା ତିନି ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏକ ମାମଲାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କୁ ସଂଶୋଧନ ଘରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କର ବୃତ୍ତି ବାଛିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଅଧିକାର ଅଛି। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ବୟସ୍କ ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସଂଶୋଧନ ଗୃହରେ ରଖାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ପ୍ରୀତିରାଜ ଚାବନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୈତିକ କାରବାର ଅଧିନିୟମ, 1956 ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେହ କାରବାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ନୁହେଁ। ଏହି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସେପରି କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ, ଯାହା ବେଶ୍ୟାବୃତ୍ତିକୁ ଅପରାଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରେ କିମ୍ବା ବେଶ୍ୟାବୃତ୍ତିରେ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରେ। ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଅଶ୍ଳୀଳ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଯୌନ ଶୋଷଣ ଦଣ୍ଡନୀୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଚାଭାନ୍ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ଏବଂ ନିଜ ପସନ୍ଦର ସ୍ଥାନରେ ରହିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ୟାବୃତ୍ତିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଂଶୋଧନ ଗୃହରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଜଷ୍ଟିସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।  ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2019 ରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର ସାମାଜିକ ସେବା ୱିଙ୍ଗ ଏହି ତିନିଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ସଂଶୋଧନ ଗୃହକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା।

ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ଏହି ତିନିଜଣ ଯୁବତୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଟନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଦେହ ବେପାର ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ଅଟେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ତାଲିମ ପାଇଁ ୟୁପି ପଠାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା।  ଏହି ତିନି ଝିଅ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।  ଜଷ୍ଟିସ୍ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତର ଉଭୟ ଆଦେଶକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ତିନି ଝିଅଙ୍କୁ ସଂଶୋଧନ ଗୃହରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button