ବସନ୍ତ କୁମାର ବିଶ୍ଵାଳଙ୍କ ୧୭ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧଦିବସ ପାଳିତ

ଜଗତସିଂହପୁର : ବସନ୍ତ କୁମାର ବିଶ୍ଵାଳ ସ୍ମୃତି କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଓଡିଶାର ପୂର୍ବତନ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱର୍ଗତ ବସନ୍ତ କୁମାର ବିଶ୍ଵାଳଙ୍କ ୧୭ ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧଦିବସ ଶାରଦା ମଣ୍ଡପ ଠାରେ ବସନ୍ତ କୁମାର ବିଶ୍ୱାଳ ସ୍ମୃତି କମିଟିର ସଭାପତି ରବିନ୍ଦ୍ର ନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ଵରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ, ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁ ଚରଣ ଦାସ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରବିନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଭୋଇଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ୨ ମିନିଟ୍ ନୀରବ ପାର୍ଥନା କରାଯାଇଥିଲା।

ଶ୍ରାଦ୍ଧଦିବସରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଞ୍ଚାନନ କାନୁନଗୋ, ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲ୍ଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ନଟବର ବାରିକ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ମହାପାତ୍ର, ପୂର୍ବତନ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ବିପ୍ଳବ ଚୌଧୁରୀ, ଇଂ ନଳିନୀ କୁମାର ସ୍ଵାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଶିକ୍ଷାବିତ ନିକୁଞ୍ଜ କିଶୋର ବେହେରା ସ୍ୱାଗତ୍ ଭାଷଣ ଓ ଅତିଥି ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ ଯୁବ ନେତା ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ପଞ୍ଚାନନ କାନୁନଗୋ କହିଲେ ବସନ୍ତ ବାବୁ ଜଣେ ସାହସୀ କର୍ମଯୋଗୀ ଓ ନିଷ୍ଠାବାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ ପୌରାଧକ୍ଷ ବିପ୍ଳବ ଚୌଧୁରୀ କହିଥିଲେ ବସନ୍ତ ବାବୁ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ନିର୍ମାତା ଯୁବ ପିଢିଙ୍କ ଆଦର୍ଶ। ବସନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ ସ୍ମୁତି କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ବଳରାମ ନାୟକ, ସମାଜସେବୀ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମିତ୍ର ଓ ଜିଲ୍ଲାର ମାଟ୍ରିକ ଟପର ଆସିଆ ଶେଖଙ୍କୁ ବସନ୍ତ କୁମାର ବିଶ୍ଵାଳ ସ୍ମୃତି ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସମ୍ଭାର୍ଦ୍ଦିତ ହୋଇଥିଲେ ଆର.ଜେ ଯାଜ୍ଞସେନୀ। ଡକ୍ଟର ଜଗଦାନନ୍ଦ ବେହେରା, ତିଳୋତ୍ତମା ଦାଶ, ଜ୍ଞାନ ରଞ୍ଜନ ପୃଷ୍ଟି, ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ଓ ସରତ କୁମାର ରାଉତରାୟ ପ୍ରମୁଖ କବିତା ପାଠ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ବସନ୍ତ କୁମାର ବିଶ୍ଵାଳଙ୍କ ସୁପୁତ୍ର ତଥା ଜଗତସିଂହପୁର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଚିରଞ୍ଜୀବ ବିଶ୍ଵାଳଙ୍କ ପ୍ରଦତ୍ତ ଟ୍ରାଇ ସାଇକେଲ ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୁର୍ଗା ଚରଣ ଭୋଇଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ବେଦ ପାଠ କହିଥିଲେ ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଦାଶ।

ଏହି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭାରେ ନଗର କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ସମାଜସେବୀ ଗୌରାଙ୍ଗ ଚରଣ ହୋତା, ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ଚୌଧୁରୀ, ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡା, ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ସାମନ୍ତରାୟ, ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ପଣ୍ଡା,ନିରଞ୍ଜନ ବେହୁରା, ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ସାମନ୍ତରାୟ, ହେମନ୍ତ କୁମାର ରଥ,ରବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାସ, ସଂଜୀବ ସ୍ଵାଇଁ, ଅଭୟ କୁମାର ମହାନ୍ତି ,ସୌମ୍ୟଜିତ ଦାଶ, ଲୀପକ ସାହୁ, ସ୍ୱରୂପ କାନୁନଗୋ, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ, ସୁନୀଲ କୁମାର ମାଟିଆ, କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ମୀନୁ ଚୌଧୁରୀ, ଦୀପ୍ତିରାଣୀ ପ୍ରଧାନ, ରୀତାଞ୍ଜଳୀ ଦାସ, ସୁମିତ୍ରା ବିଶ୍ଵାଳ, ପୂଜା ଗନ୍ତାୟତ, ସୁଦର୍ଶନ ବେହେରା, ପ୍ରବୀର ପରିଜା, ରଞ୍ଜିତ ଦାଶ, ନିରଞ୍ଜନ ସେନ୍, କେଦାର ଦଲେଇ, ନାରାୟଣ କାନୁନଗୋ, ବୀଜୟ ବିଶ୍ଵାଳ, ବିକ୍ରମ ପରିଡା, ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ତ୍ରିପାଠୀ, ନିରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର, ବେଣୁଧର ସ୍ଵାଇଁ, ରାକେଶ ସ୍ଵାଇଁ, ପଦ୍ମ ଚରଣ ରାଉତ, ପବନୀ ଭୋଇ, ମହମ୍ମଦ ସମ୍ମିମ, ଅବନୀକାନ୍ତ ମହାରଣା, ବାବୁଲି ନାୟକ, ବଂଶୀଧର ପଟ୍ଟନାୟକ, ଅତୁଲ୍ୟ କୁମାର ବିଶ୍ଵାଳ, ଅଦ୍ଵୈତ ଜେନା, ଗୁଣ୍ଡୁରୁ ମହାପାତ୍ର, ବସନ୍ତ କୁମାର ଲେଙ୍କା, ନିରଞ୍ଜନ ସେଠୀ, ସମୀର କୁମାର ଖୁଣ୍ଟିଆ, ସୁବାସ ଚାନ୍ଦ, ମହନି ଚରଣ ବେହେରା, ମନୋରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି, ରୂପଶ୍ରୀ ରାଗିଣୀ ଦାସ, ସୁର୍ୟ କାନ୍ତ ସାହୁ, ମାନସ ରଥ, କୃଷ୍ନ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ଶେଖ୍ ମନାନ୍, ପଦ୍ମ ଚରଣ ମହାନ୍ତି, ରଞ୍ଜିତ ମଲ୍ଲିକ, ରାକେଶ ସ୍ଵାଇଁ, ମୁନା ଷଡଙ୍ଗୀ, ଲିଟୁ ଗୋଚ୍ଛାୟତ, ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ସାହୁ, କ୍ଷେତ୍ରବାସୀ ଦାସ, ଶେଖ୍ ସଲିମ, ଚିନ୍ମୟ କାଣ୍ଡି, ଦୂର୍ଗା ବିଶୋଇ, ସନ୍ତୋଷ ଜେନା, ଲିଙ୍ଗରାଜ ସାହୁ ଓ ରାକେଶ ରାଉତ ପ୍ରକାଶ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ମତାମତ ଦିଅନ୍ତୁ ।